Eğitim Kütüphanesi

özel kreş eğitim kütüphanesinden yararlanın

Anaokulu Nedir?
Özel Kreş
29.09.2018

Anaokulu Nedir?

    Anaokulların kuruluşları, verecekleri eğitimleri ve işleyişleri ile ilgili her şey 2004 yılında çıkarılan Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği kapsamında gerçekleşmektedir. Anaokulları kreş ve gündüz bakımevleri gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na değil direkt olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstermekte ve denetimleri yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

    Anaokulları yaş kıstası olarak kreş ve gündüz bakımevlerinden ayrılmaktadır. Anaokulları 36-72 aylık dönemde ki çocuklara tam veya yarım gün hizmet vermektedir. Burada amaç 36-72 aylık çocukları ilkokula hazırlamaktır. Kreş ve gündüz bakımevlerinde bulunan çocukların yaş aralığı daha düşük olduğundan bu kurumlarda daha çok çocukların bakım ve eğlence gibi ihtiyaçları ön planda tutulurken, anaokullarında ise daha çok çocukları ilkokula hazırlama süreci ön planda tutulmaktadır. Tabi ki çocukların bakımları, uyku saatleri, beslenme alışkanlıkları da yadsınmayarak daha çok çocuklara ailelerinden ayrıldıklarında ve yeni insanlarla tanıştıklarında ortama uyum sağlayabilmeleri adına eğitim verilmektedir. Anaokullarında oyun saatleri, uyku saatleri ve çocuğu sosyalleştirebilmek adına birçok aktivite ( tiyatro, toplu oyunlar, vb) yapılmaktadır. Bunun yanı sıra çocuğun ilkokulda ki puanlama sisteminin getirdiği başarı ve başarısızlığı tanıyabilmesi için yarışmalar düzenlenmektedir. Böylelikle çocuk başarının da başarısızlığında doğal şeyler olduğunu ve aslında hepsinin kendi elinde olduğunun farkına varmaktadır. Anaokulları çalışan ailelerin tercihi olabildiği gibi aslında çalışmayan annelerin, ailelerin de tercihi haline gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı birçok çalışmada anaokullarını teşvik etmeyi, özendirmeyi ve önemini vurgulamayı başarmıştır. Anaokullarının yanı sıra bir de anasınıfları vardır. Anasınıflarının anaokullarından tek farkı 6 yaş için hizmet vermesi ve ilkokul bünyesinde kabul edilmesidir. Son yapılan çalışmalar ile bu yaş beşe kadar düşebilmektedir.

    Anaokuluna veya anasınıfına gitmemiş her çocuk ilkokula kadar ailesinin himayesi altında yaşamaktadır. Böylelikle çocuklar kendilerini ifade edebilmeyi, özgüven sahibi olabilmeyi ve sosyalleşmeyi öğrenememektedir. İlkokula hazırlık süreci olması açısından anaokulları çok önemli bir yere sahiptir. Anaokulları, çocukların bir birey olarak kendilerinin ve yeteneklerinin farkına varabilmeleri ve yeni arkadaşlıklar edinirken zorluk çekmemeleri için yadsınamayacak kadar önemli bir basamaktır.

                                                                                                                                                                               Admin Yazar : Kübra GÖKDAĞ

10 4 0
YORUM YAP Yorumlarınıza değer veriyor ve bilgilerinizi koruyoruz.

YORUMLAR
En Çok Beğenilenler
En Çok Yazan Kreşler