Eğitim Kütüphanesi

özel kreş eğitim kütüphanesinden yararlanın

Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezleri
Özel Kreş
29.09.2018

Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezleri

    Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın tanımıyla rehabilitasyon “ Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle oluşan özrü ortadan kaldırmak veya engelliliğin etkilerini mümkün olan en az düzeye indirmek, engelliye yeniden fiziksel, zihinsel, psikolojik, ruhsal, sosyal, mesleki ve ekonomik yararlılık alanlarında başarabileceği en üst düzeyde yetenekler kazandırarak; evinde, işinde ve sosyal yaşamında kendine ve topluma yeterli olabilmesi ve engellinin toplum ile bütünleşmesi, ayrımcılığa karşı tüm tedbirlerin alınması amacıyla verilen psiko-sosyal hizmetler bütünüdür.”

    Herhangi bir nedenle yaşamın doğal akışına uyum sağlayamayan insanların daha kolay bir şekilde uyum sağlayabilmesi, engellerinden kurtulabilmesi için insanlarla özel olarak ilgilenilen kurumlar olan rehabilitasyon merkezleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir. Rehabilitasyon merkezleri verilen hizmete, engel gruplarına, yaş gruplarına ve cinsiyetlere göre dört gruba ayrılmaktadır. Hizmetleri yönünden ise yatılı, gündüzlü ve dönemler halinde olmak üzere üç türde toplanmaktadır. Rehabilitasyon merkezlerinde zihinsel, bedensel ve ruhsal olmak üzere üç grup engel türüne hizmet verilmektedir. Ayrıca rehabilitasyon merkezlerinin herhangi bir yaş kıstası bulunmamaktadır. Rehabilitasyon merkezlerinden yararlanabilmek için hizmete ihtiyaç duyan kişinin veya yakınının, bulunduğu bölgede ki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl/İlçe Müdürlüğü’ne başvuruda bulunması yeterli olmaktadır. Engelli vatandaşların eğitimleri ise Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri tarafından karşılanmaktadır.

    Yaşamın doğal getirisine sahip olduğu bir fiziki, ruhsal ve psikolojik engel dolayısıyla uyum sağlayamayan insanların bakımının yapıldığı rehabilitasyon merkezleri aynı zamanda insanların yaşamını sürdürebilmeler için gerekli olan becerileri de kazandırabilmek adına hizmet vermektedir. Böylece engelli vatandaşların topluma kazandırılması hedeflenmektedir.

                                                                                                                                                                                   Admin Yazar : Kübra GÖKDAĞ

8 5 2
YORUM YAP Yorumlarınıza değer veriyor ve bilgilerinizi koruyoruz.

YORUMLAR
Ramazan YıldızRamazan Yıldız 2018-10-19 21:41:28

faydalı bir yazı olmuş ????

Ramazan MutluRamazan Mutlu 2018-09-30 21:06:32

Rehabilitasyon merkezi seçerken veliler son derece dikkatli davranmalı.

En Çok Beğenilenler
En Çok Yazan Kreşler