Eğitim Kütüphanesi

özel kreş eğitim kütüphanesinden yararlanın

Kreş Nedir ?
Özel Kreş
29.09.2018

Kreş Nedir ?

    Okul öncesi eğitim kurumlarından biri olan kreşler, 0-36 ay arası çocukların gündüzleri bırakıldığı bununla birlikte çocukların ihtiyaç duyduğu bakımlarının yapıldığı bir kurumdur. Kreşler, Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüpleri Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında çıkarılan yönetmeliğe dayanmaktadır. Ayrıca Kreşler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın denetiminde faaliyet göstermektedir.

    Kreşler kendi arasında resmi ve özel olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Resmi Kreşler, İş Kanunu’nun 81. maddesine dayanarak 1987 yılında yürürlüğe konan bir tüzük ile ortaya çıkmıştır. Bu kanuna göre işverenlerin, medeni halleri ve yaşları dikkate alınmaksızın yüz elliden fazla kadın işçi çalıştıran işyerlerinde, bir yaşından küçük emzikli çocuklar için kreş açma zorunluluğu doğmaktadır. Bu da çalışan annelerin hem refahını yükseltmekte hem de henüz anneye ihtiyaç duyan çocukları mağdur etmemektedir. Özel Kreşler ise, çalışan bir ebeveyn şartı aranmaksızın 0-36 ay arası çocukların bakımlarının, fiziksel ve psiko-sosyol gelişimlerinin üstlenildiği özel kurumlardır. Kreşler 0-36 ay arası çocuklar için tasarlanmış bakım yerleri olduğundan çocukların daha çok sosyal aktiviteleri, motor gelişimleri ve zaruri ihtiyaçları (beslenme, uyuma, giyinme) üzerinden ilerlenmektedir. Ayrıca kreşler de ailelerin genellikle zorlanmış olduğu uyku eğitimi, tuvalet eğitimi gibi eğitimler uzman eğitimciler tarafından çocuklara kazandırılmaktadır. Kreşler; çocukların sosyal ilişkilerinin geliştirilmesi, fiziksel becerilerinin güçlendirilmesi ve daha önemlisi bir birey olarak ilkokula başladığında çevresine rahatça ve özgüvenli bir şekilde uyum sağlayabilmesi için önemli bir basamaktır.

    Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın denetiminde faaliyet gösteren kreşlerin açılabilmesi için Bakanlık, Gündüz Bakımevi ve Kreşler Hakkında 01.05.2015 Tarihli Yönetmelik’te birtakım şartlar öne sürmektedir. Bu nedenle kreşler herkes tarafından her koşulda açılamamaktadır. Kreşlerin bu yanı da güvenirliliklerini ve tercih edilmelerini arttıran bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

                                                                                                                                                                                       Admin Yazar : Kübra GÖKDAĞ

9 5 1
YORUM YAP Yorumlarınıza değer veriyor ve bilgilerinizi koruyoruz.

YORUMLAR
Celalettin KaraaslanCelalettin Karaaslan 2018-09-29 14:45:53

Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş...

En Çok Beğenilenler
En Çok Yazan Kreşler