Eğitim Kütüphanesi

özel kreş eğitim kütüphanesinden yararlanın

Montessori Eğitim Nedir?
Özel Kreş
01.10.2018

Montessori Eğitim Nedir?

    İtalya’nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profesörü olan Maria Montessori’nin geliştirdiği montessori eğitimi, özünde metotları değil insan kişiliğini esas almaktadır. Montessori eğitimi çocuklara birden fazla seçenek sunarak kendilerinin karar vermelerini, gizli yeteneklerini ortaya çıkarabilmeleri için uygun ortamlar sağlamayı ve gerçek hayatta karşılarına çıkabilecek zorluklar ile başa çıkabilme yeteneği kazandırmayı amaçlamaktadır.

    Montessori eğitiminin diğer eğitimlerden farkı, uyarlanmış bir sistemin var olmamasıdır. Çocuklar tamamen kendi dilek ve istekleri doğrultusunda, kendileri için hazırlanmış çevreden seçim yapmaktadır. Bununla beraber montessori eğitimi temelde kişiliğin oluşumu üzerinde odaklanmaktadır. Kişiliği oluşturmak için belirli bir metot kullanılmamaktadır. Montessori eğitiminde kullanılan tek metot çocuğa uygun, hijyenik bir alan hazırlamaktır. Bunun dışında çocuklar istedikleri zamanda, istedikleri materyalleri seçerek hayal güçlerini ve yeteneklerini ortaya çıkarmaktadırlar. Asıl önemli olan çocuğun gizli kalmış veya henüz keşfedilmemiş yeteneklerini ortaya çıkarmak ve bunu da çocuğun kendi istekleri doğrultusunda gerçekleştirmektir. Çocuklara öğrenim süreçlerinde özgürlük tanımayı hedef alan montessori eğitimi çocuklara bireyselleşmeleri için olanak sağlamaktadır. Montessori eğitimini verebilmek için İngiltere’de bulunan Uluslararası Montessori Derneği tarafından eğitmen yetiştirilmektedir. Bu eğitim sistemi bazı ülkelerde anaokulu, ilkokul ve bazı ülkelerde lise seviyesine kadar çıkmaktadır.

    Türkiye’de de son yıllarda hızlı bir şekilde yayılmakta olan montessori eğitiminde ne başardığı için ödül ne de kaybettiği için ceza sistemi bulunmaktadır. Kısacası montessori eğitimi tamamen çocuğun kişiliğine, özüne ve isteklerine yönelik olarak hazırlanan ve çocuğun yeteneklerine, hayal gücüne büyük önem veren bir okul öncesi eğitim sistemidir.

                                                                                                                                                                                   Admin Yazar : Kübra GÖKDAĞ

8 1 1
YORUM YAP Yorumlarınıza değer veriyor ve bilgilerinizi koruyoruz.

YORUMLAR
ömer gökköyömer gökköy 2018-10-23 23:55:31

Montessori eğitimi çocuklar için oldukça eğitici bir sistem

En Çok Beğenilenler
En Çok Yazan Kreşler