Eğitim Kütüphanesi

özel kreş eğitim kütüphanesinden yararlanın

Gündüz Bakımevi Nedir?
Özel Kreş
29.09.2018

Gündüz Bakımevi Nedir?

    Gündüz bakımevleri, kreşler ile aynı özelliklere sahip olan okul öncesi kurumlardır. Ancak gündüz bakımevlerini kreşlerden farklı kılan tek özellik yaş aralığıdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2015 yılında yürürlüğe koyduğu Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkındaki Yönetmelik’te kreşlerin hizmet verdiği yaş aralığı 0-36 ay arası olarak tanımlanmışken, gündüz bakımevlerinin hizmet verdiği yaş aralığı ise 36-66 ay arası şeklinde tanımlanmaktadır.

    Gündüz bakımevleri özellikle çalışan ailelerin tercih ettiği, çocukların ilkokul öncesi sosyal becerilerini, motor becerilerini, fiziki becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan bir okul öncesi eğitim kurumudur. Gündüz bakımevlerinde çocuklara uyku eğitimi, tuvalet eğitimi gibi birçok alışkanlığın kazandırılması için alanında uzman eğitimciler ile çalışılmaktadır. Yine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın izni ile kurulan ve Bakanlığı’n denetiminde olan bir okul öncesi kurum olduğundan aileler herhangi bir şikayetlerinin karşılığını çok rahat bir şekilde alabilmektedirler. Bu durumda ailelerin gündüz bakımevlerine güvenirliliğini arttıran bir etken halini almaktadır. Kreşler 0-36 ay arası çocuklara hizmet verdiği için çocuklara eğlencenin yanında eğitim hizmeti verirken, gündüz bakımevleri ise eğitim ve eğlenceyi eşit şekilde dağıtmaktadır. Çocukların hayal güçlerini geliştirebilmeyi, ailesinden ayrıldığı zaman da mutlu ve huzurlu olabilmeyi öğretmeyi ve ilerde kendine güvenen bir birey olabilmeleri için hizmet üreten, bunu kendine misyon edinen bir okul öncesi kurumdur.

    Kısacası gündüz bakımevleri özellikle son yıllarda kadınların iş hayatında bulunma yüzdesinin artmasıyla daha fazla tercih edilmeye başlanan, çocukların öğrenmeye en açık olduğu zamanlarında uzman kişilerin doğru yönlendirmeleriyle fiziki becerilerini, hayal güçlerini, motor becerilerini ve sosyalleşme kabiliyetlerini geliştirdikleri ve mutlu oldukları bir okul öncesi bir kurumdur.

                                                                                                                                                                               Admin Yazar : Kübra GÖKDAĞ

5 0 0
YORUM YAP Yorumlarınıza değer veriyor ve bilgilerinizi koruyoruz.

YORUMLAR
En Çok Beğenilenler
En Çok Yazan Kreşler