Eğitim Kütüphanesi

özel kreş eğitim kütüphanesinden yararlanın

Okul Öncesi Eğitim Nedir?
Özel Kreş
01.10.2018

Okul Öncesi Eğitim Nedir?

    Okul öncesi eğitim genel itibariyle çocuğun doğumundan zorunlu eğitim yaşına kadar olan süreçte yarım gün ya da tam gün olarak aldığı eğitimdir.  Eğitim öncelikle aile de başlasa da bazı durumlarda aileler yetersiz kalmaktadır. Bu gibi durumlarda çocukları doğru bir şekilde yönlendirebilmek adına alanında uzman eğitimciler devreye girmektedir.

    Yapılan araştırmalarda çocukların zihinsel gelişimlerinin 17 yaşına kadar sürdüğü görülmektedir. Bu gelişimin % 50’si 0-4 yaş arası, %30’su 4-8 yaş arası ve %20’si ise 8-17 yaş arasında geliştiği saptanmıştır. Bu araştırma da göstermektedir ki, çocukların zihinsel gelişiminin yarısı 0-4 yaş arası dönemde gelişmektedir. Zihinsel gelişimlerinin yanı sıra çocuklarınkarakteristik özellikleri, sosyalleşme becerileri, dil becerileri deokul öncesi aldıkları eğitim ile gelişmektedir. Okul öncesi eğitim çocukları ilköğretime hazırlama konusunda da oldukça önemlidir. Çocukların ilkokula başladıkları zaman yabancılık çekmemeleri, rahatça sosyalleşebilmeleri, derslerine odaklanabilmeleri için okul öncesi eğitim,  kanıtlanmış derece de önem arz etmektedir. Okul öncesi eğitimde çocuklara yanlarında anne veya babaları olmadan da mutlu, güvenli hissedebilecekleri aşılanmakta, enerjilerini rahatça atabilmeleri için imkanlar verilmektedir. Bunun yanı sıra ailelerin bazen farkına varamadığı yetenekleri de okul öncesi eğitimde keşfedilerek, çocuğu bu yöne doğru yönlendirme yapılabilmektedir. Okul öncesi eğitim Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta veOkul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nde ki ilkelere dayanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan okul öncesi eğitim kurumları arasına anaokulları ve anasınıfları girmektedir. Anaokulları 36-72 ay arası çocukları daha çok ilkokula hazırlamak, çocukların fiziksel ve psiko-sosyal becerilerini geliştirmek için kurulan okul öncesi eğitim kurumlarıdır. Anasınıfları ise yalnızca altı veya beş yaşında ki çocuklara ilkokul bünyesinde verilen okul öncesi eğitim kurumlarıdır. Türkiye’de faaliyette bulunan diğer okul öncesi eğitim kurumlarının başında ise kreşler ve gündüz bakımevleri gelmektedir. Kreş ve gündüz bakımevleri ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır. Kreşler 0-36 ay arası çocuklara hizmet verirken, gündüz bakımevleri 36-66 ay arası çocuklara hizmet vermektedir. Kreş ve gündüz bakımevlerinde çocukları ilkokula hazırlamak ikinci planda kalmaktadır. Bu tip okul öncesi kurumların önceliği çocukların bakımlarını yapmak, motor ve fiziki becerilerini geliştirmek, uyku ve tuvalet eğitimi vermek gibi daha temel hizmetler sunmaktır.

    Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çalışmalarıyla okul öncesi eğitim aileler tarafından tercih sıralamasının başında yerini almıştır. Ailelerin bilinçlendirilerek okul öncesi eğitimin çocukların üzerinde ki öneminin anlaşılması her geçen gün artarak devam etmektedir.

                                                                                                                                                                                    Admin Yazar : Kübra GÖKDAĞ

7 6 0
YORUM YAP Yorumlarınıza değer veriyor ve bilgilerinizi koruyoruz.

YORUMLAR
En Çok Beğenilenler
En Çok Yazan Kreşler